Číňan vzteky snědl kraba a v Brně vyskočil z kaluže muž. To jsou nej zprávy minulého týdne

23. prosinec 2022

Zuzana Fuksová a Ivana Veselková v aktuálním díle podcastu Mikrovlnky vybírají ten nejsladší med ze zpravodajského úlu. Jako obvykle se Mikrovlnky zaměřily na těžko pochopitelné zprávy jak ze světa, tak z regionů.

Ivanku jakožto milovnici rozšiřování slovní zásoby zaujala zpráva o tom, že „goblin mode“ je podle Oxfordského slovníku slovem roku 2022. Termín, který označuje typ požitkářského, líného, lajdáckého nebo chamtivého chování, vybrali lidé vůbec poprvé ve veřejném hlasování.

Zuzanu jako fanynku rodičovství nadzvedla informace o tom, že jistý starostlivý čínský otec musel být hospitalizován poté, co ve vzteku snědl syrového kraba. Chtěl tak pomstít svou dceru, protože ji krab štípl. Ale muž do těla kromě kraba dostal i parazity, kteří mu způsobili nemalé potíže.

Nesměla chybět nějaká ta krimizpráva z Brna. Zmožený občan tohoto města se válel v loužích po náročném večeru, který proložil alkoholem. Jakmile hlídka chtěla muže zvednout, opilý nebývale ožil a vrhl se do útoku.

Je mezi moravským pobudou, čínským krabožroutem a slovním spojením roku nějaká tajnosnubná souvislost? Vůbec ne, míní Mikrovlnky. Zahoďte ambice pochopit svět a radši si poslechněte všechny novinky ze známého vesmíru v novém díle Mikrovlnek.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.